Friday 5 October 2012



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tahun                                      :   4 Bersatu  
Hari                                         :   Rabu
Tarikh                                      :  10 Oktober 2012
Masa                                       :  10.30 am – 11.30 pm (60 minit)
Mata pelajaran                         :  Ulum syariah ( Ibadah )
Tajuk  utama                            :  Bersuci daripada najis
Tajuk kecil                               :  Jenis-jenis najis
Objektif am                              : Murid dapat mengetahui jenis-jenis najis dan cara bersuci    
  daripada najis.
Objektif pengajaran                  :  Pada akhir pengajaran murid dapat :
                                    1.         :  Menyatakan pengertian najis
                                    2.         :  Menyebut jenis-jenis najis
                                    3.         :  Menyatakan cara-cara menyucikan najis
Nilai murni                                :  Menjaga kebersihan sebahagian daripada iman
Bahan bantu mengajar               : Gambar, Manila kad , kertas mahjong dan lembaran kerja.
Konsep / Istilah                         : Saling berkaitan antara Rukun Islam dan Ibadah
Pengetahuan lepas                     : Murid mengetahui cara membersihkan diri daripada
  kekotoran.




Langkah / masa

Isi Pelajaran

       Strategi P&P



Media/Catatan

Guru


Murid



Set Induksi

(5 minit)

*Mempamerkan pakaian yang    kotor



*Guru menunjukkan pakaian kotor

*Guru bersoal-jawab tentang pakaian yang dipamerkan

*Guru mengaitkan dengan tajuk yang akan diajar

*Murid melihat pakaian yang dipamerkan oleh guru

*Murid  menjawab soalan tentang gambar yang dipamerkan

Strategi: berpusatkan guru dan murid

Kaedah: penyoalan, sumbang saran

BBM:
Gambar, kad imbasan

Nilai:
keberanian, kebebasan

KBKK:
 menjana idea





Langkah 1

(10minit)


*Guru menerangkan pengertian najis

Najis ialah benda-benda kotor pada hukum syarak yang menyebabkan solat tidak sah.


*Guru memberi penerangan tentang pengertian najis

*Guru berbincang dengan murid tentang pengertian najis



*Pelajar mendengar setiap penerangan guru dengan perihatin

*Pelajar menyebut kembali pengertian najis



Strategi: berpusatkan guru dan murid

Kaedah: syarahan, penyoalan

BBM: Carta

Nilai:
keberanian, kebebebasan, rasional

KBKK: mencirikan, menghubungkait




Langkah 2

(8minit)


*Jenis-jenis najis

1.Najis Mukhofafah
(ringan)

2.Najis Mutawasitah
(sederhana)

3.Najis Mughalazah
 (berat)




*Guru menyatakan satu persatu jenis-jenis najis berserta contohnya

*Guru menghuraikan dengan terperinci jenis-jenis najis

*Guru melatihtubi jenis-jenis najis dan contohnya.


*Murid mendengar penerangan guru dengan teliti


*Pelajar menyebut kembali jenis-jenis najis dan contohnya satu persatu.

Strategi: Berpusatkan guru dan murid


Kaedah: Penyoalan, latih tubi

BBM:
Kad manila

Nilai:
kerjasama

KBKK: mencirikan





Langkah 3

(12 minit)











*Alat-alat bersuci.

1.      Air
2.      Daun
3.      Batu
4.      Tisu

*Guru menerangkan satu persatu alat untuk bersuci

*Guru melatih tubi alat untuk bersuci



*Murid  menyebut alat-alat untuk bersuci



Strategi: Berpusatkan guru dan murid

Kaedah:
Latih tubi, hafazan

BBM: LCD

Nilai: Bekerjasama, keberanian

KBKK: menghubungkait


Langkah 4

 (20minit)

*Cara-cara menyucikan najis


1.Najis Mukhofafah
(ringan)



2.Najis Mutawasitah
(sederhana)

3.Najis Mughalazah
  (berat)

*Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan

*Setiap kumpulan dikehendaki menyenaraikan cara-cara menyucikan najis dengan betul

*Murid membincangankan cara-cara menyucikan najis yang betul dalam kumpulan

*Murid membuat peta minda berdasarkan topik

*Pembentangan berkumpulan

Strategi: berpusatkan guru dan murid

Kaedah: Perbincangan

BBM:
Kertas Mahjong

NIlai:
 keberanian, rasional



KBKK: mencirikan


Penutup

(5minit)

*Membuat kesimpulan

Jenis-jenis najis
Cara-cara menyucikan najis

*Guru meminta murid menyebut kembali jenis-jenis najis dan cara-cara menyucikannya.

*Guru meminta pelajar membuat rumusan berkaitan topik yang dipelajari


*Murid membaca secara beramai-ramai (kelas)

*Murid membuat rumusan berkaitan topik yang dipelajari


6 comments:

  1. Assalamualaikum ustzh..info yg ilmiah..seswai utk bdk2 n bapak budak.hehe..mohon share..salam

    ReplyDelete
  2. assalamualaikum ustazah khadijah erni.. rancangan pengajaran harian yang menarik.. menambahkan teknik P&p yang menarik.. mohon kongsi ilmiah ini..

    ReplyDelete
  3. set induksi yang ringkas tapi padat.. mudah untuk memberi kefahaman kepada murid..

    ReplyDelete
  4. Assalamualaikum ustazah...rancangan pengajaran yang sangat menarik....mudah difahami...ringkas dan padat.

    ReplyDelete
  5. assalamualaikum..isi yang menarik membuatkan sya lebih memahami isu-isu atau bab-bab najis.selama ini saya hanya mempelajarinya di dalam buku tetapi hari ini saya boleh mempelajarinya di dalam internet.

    ReplyDelete
  6. seronok melihat rakan lama hebat sama seperti di maktab perguruan dahulu

    ReplyDelete