Friday 5 October 2012



RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tahun                                      :   4 Bersatu  
Hari                                         :   Rabu
Tarikh                                      :  10 Oktober 2012
Masa                                       :  10.30 am – 11.30 pm (60 minit)
Mata pelajaran                         :  Ulum syariah ( Ibadah )
Tajuk  utama                            :  Bersuci daripada najis
Tajuk kecil                               :  Jenis-jenis najis
Objektif am                              : Murid dapat mengetahui jenis-jenis najis dan cara bersuci    
  daripada najis.
Objektif pengajaran                  :  Pada akhir pengajaran murid dapat :
                                    1.         :  Menyatakan pengertian najis
                                    2.         :  Menyebut jenis-jenis najis
                                    3.         :  Menyatakan cara-cara menyucikan najis
Nilai murni                                :  Menjaga kebersihan sebahagian daripada iman
Bahan bantu mengajar               : Gambar, Manila kad , kertas mahjong dan lembaran kerja.
Konsep / Istilah                         : Saling berkaitan antara Rukun Islam dan Ibadah
Pengetahuan lepas                     : Murid mengetahui cara membersihkan diri daripada
  kekotoran.




Langkah / masa

Isi Pelajaran

       Strategi P&P



Media/Catatan

Guru


Murid



Set Induksi

(5 minit)

*Mempamerkan pakaian yang    kotor



*Guru menunjukkan pakaian kotor

*Guru bersoal-jawab tentang pakaian yang dipamerkan

*Guru mengaitkan dengan tajuk yang akan diajar

*Murid melihat pakaian yang dipamerkan oleh guru

*Murid  menjawab soalan tentang gambar yang dipamerkan

Strategi: berpusatkan guru dan murid

Kaedah: penyoalan, sumbang saran

BBM:
Gambar, kad imbasan

Nilai:
keberanian, kebebasan

KBKK:
 menjana idea





Langkah 1

(10minit)


*Guru menerangkan pengertian najis

Najis ialah benda-benda kotor pada hukum syarak yang menyebabkan solat tidak sah.


*Guru memberi penerangan tentang pengertian najis

*Guru berbincang dengan murid tentang pengertian najis



*Pelajar mendengar setiap penerangan guru dengan perihatin

*Pelajar menyebut kembali pengertian najis



Strategi: berpusatkan guru dan murid

Kaedah: syarahan, penyoalan

BBM: Carta

Nilai:
keberanian, kebebebasan, rasional

KBKK: mencirikan, menghubungkait




Langkah 2

(8minit)


*Jenis-jenis najis

1.Najis Mukhofafah
(ringan)

2.Najis Mutawasitah
(sederhana)

3.Najis Mughalazah
 (berat)




*Guru menyatakan satu persatu jenis-jenis najis berserta contohnya

*Guru menghuraikan dengan terperinci jenis-jenis najis

*Guru melatihtubi jenis-jenis najis dan contohnya.


*Murid mendengar penerangan guru dengan teliti


*Pelajar menyebut kembali jenis-jenis najis dan contohnya satu persatu.

Strategi: Berpusatkan guru dan murid


Kaedah: Penyoalan, latih tubi

BBM:
Kad manila

Nilai:
kerjasama

KBKK: mencirikan





Langkah 3

(12 minit)











*Alat-alat bersuci.

1.      Air
2.      Daun
3.      Batu
4.      Tisu

*Guru menerangkan satu persatu alat untuk bersuci

*Guru melatih tubi alat untuk bersuci



*Murid  menyebut alat-alat untuk bersuci



Strategi: Berpusatkan guru dan murid

Kaedah:
Latih tubi, hafazan

BBM: LCD

Nilai: Bekerjasama, keberanian

KBKK: menghubungkait


Langkah 4

 (20minit)

*Cara-cara menyucikan najis


1.Najis Mukhofafah
(ringan)



2.Najis Mutawasitah
(sederhana)

3.Najis Mughalazah
  (berat)

*Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan

*Setiap kumpulan dikehendaki menyenaraikan cara-cara menyucikan najis dengan betul

*Murid membincangankan cara-cara menyucikan najis yang betul dalam kumpulan

*Murid membuat peta minda berdasarkan topik

*Pembentangan berkumpulan

Strategi: berpusatkan guru dan murid

Kaedah: Perbincangan

BBM:
Kertas Mahjong

NIlai:
 keberanian, rasional



KBKK: mencirikan


Penutup

(5minit)

*Membuat kesimpulan

Jenis-jenis najis
Cara-cara menyucikan najis

*Guru meminta murid menyebut kembali jenis-jenis najis dan cara-cara menyucikannya.

*Guru meminta pelajar membuat rumusan berkaitan topik yang dipelajari


*Murid membaca secara beramai-ramai (kelas)

*Murid membuat rumusan berkaitan topik yang dipelajari