RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tahun : 4 Bersatu
Hari : Rabu
Tarikh : 10 Oktober 2012
Masa : 10.30 am – 11.30 pm (60 minit)
Mata
pelajaran : Ulum syariah ( Ibadah )
Tajuk utama : Bersuci daripada najis
Tajuk kecil : Jenis-jenis najis
Objektif am :
Murid dapat mengetahui jenis-jenis najis dan cara bersuci
daripada najis.
Objektif pengajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat :
1. :
Menyatakan pengertian najis
2. :
Menyebut jenis-jenis najis
3. : Menyatakan cara-cara menyucikan najis
Nilai murni :
Menjaga kebersihan sebahagian daripada
iman
Bahan bantu mengajar :
Gambar, Manila kad , kertas mahjong dan lembaran kerja.
Konsep / Istilah :
Saling berkaitan antara Rukun Islam dan Ibadah
Pengetahuan lepas :
Murid mengetahui cara membersihkan diri daripada
kekotoran.
Langkah /
masa
|
Isi Pelajaran
|
Strategi P&P
|
|
Media/Catatan
|
Guru
|
Murid
|
Set Induksi
(5 minit)
|
*Mempamerkan pakaian yang kotor
|
*Guru menunjukkan pakaian kotor
*Guru bersoal-jawab tentang pakaian yang dipamerkan
*Guru mengaitkan dengan tajuk yang akan diajar
|
*Murid melihat pakaian yang dipamerkan oleh guru
*Murid menjawab soalan
tentang gambar yang dipamerkan
|
Strategi: berpusatkan
guru dan murid
Kaedah: penyoalan,
sumbang saran
BBM:
Gambar, kad imbasan
Nilai:
keberanian, kebebasan
KBKK:
menjana idea
|
Langkah 1
(10minit)
|
*Guru menerangkan pengertian najis
Najis ialah benda-benda kotor pada hukum syarak yang menyebabkan
solat tidak sah.
|
*Guru memberi penerangan tentang pengertian najis
*Guru berbincang dengan murid tentang pengertian najis
|
*Pelajar mendengar setiap penerangan guru dengan perihatin
*Pelajar menyebut kembali pengertian najis
|
Strategi: berpusatkan
guru dan murid
Kaedah: syarahan,
penyoalan
BBM: Carta
Nilai:
keberanian, kebebebasan, rasional
KBKK: mencirikan,
menghubungkait
|
Langkah 2
(8minit)
|
*Jenis-jenis najis
1.Najis Mukhofafah
(ringan)
2.Najis Mutawasitah
(sederhana)
3.Najis Mughalazah
(berat)
|
*Guru menyatakan satu persatu jenis-jenis najis berserta
contohnya
*Guru menghuraikan dengan terperinci jenis-jenis najis
*Guru melatihtubi jenis-jenis najis dan contohnya.
|
*Murid mendengar penerangan guru dengan teliti
*Pelajar menyebut kembali jenis-jenis najis dan contohnya satu
persatu.
|
Strategi: Berpusatkan
guru dan murid
Kaedah: Penyoalan,
latih tubi
BBM:
Kad manila
Nilai:
kerjasama
KBKK: mencirikan
|
Langkah 3
(12 minit)
|
*Alat-alat bersuci.
1.
Air
2.
Daun
3.
Batu
4.
Tisu
|
*Guru menerangkan satu persatu alat untuk bersuci
*Guru melatih tubi alat untuk bersuci
|
*Murid menyebut alat-alat
untuk bersuci
|
Strategi: Berpusatkan
guru dan murid
Kaedah:
Latih tubi, hafazan
BBM: LCD
Nilai: Bekerjasama,
keberanian
KBKK:
menghubungkait
|
Langkah 4
(20minit)
|
*Cara-cara menyucikan najis
1.Najis Mukhofafah
(ringan)
2.Najis Mutawasitah
(sederhana)
3.Najis Mughalazah
(berat)
|
*Guru membahagikan murid kepada beberapa kumpulan
*Setiap kumpulan dikehendaki menyenaraikan cara-cara menyucikan
najis dengan betul
|
*Murid membincangankan cara-cara menyucikan najis yang betul
dalam kumpulan
*Murid membuat peta minda berdasarkan topik
*Pembentangan berkumpulan
|
Strategi:
berpusatkan guru dan murid
Kaedah:
Perbincangan
BBM:
Kertas Mahjong
NIlai:
keberanian, rasional
KBKK: mencirikan
|
Penutup
(5minit)
|
*Membuat kesimpulan
Jenis-jenis najis
Cara-cara menyucikan najis
|
*Guru meminta murid menyebut kembali jenis-jenis najis dan
cara-cara menyucikannya.
*Guru meminta pelajar membuat rumusan berkaitan topik yang
dipelajari
|
*Murid membaca secara beramai-ramai (kelas)
*Murid membuat rumusan berkaitan topik yang dipelajari
|
|